Image for P18/11-3H3-A250/N is not available
P18/11-3H3-A250/N
DigiKey Part Number
1779-P18/11-3H3-A250/N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P18/11-3H3-A250/N
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3H3 Ferrite Core P Type Length Width 0.724" (18.40mm) Diameter 0.209" (5.30mm) Height
Category
Gap
Gapped
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Permeability (µe)
119.0
Packaging
Bulk
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.597
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
25.8
Core Type
P
Effective Area (Ae) mm²
43.3
Supplier Device Package
P 18 x 11
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
36.0
Material
3H3
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Diameter
0.724" (18.40mm)
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
250 nH
Height
0.209" (5.30mm)
Tolerance
±3%