Image for MLS1206-4S4-700 is not available
MLS1206-4S4-700
DigiKey Part Number
1779-MLS1206-4S4-700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLS1206-4S4-700
Description
FERRITE BEAD 70 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 500mA 100mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Manufacturer
Ferroxcube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Impedance @ Frequency
70 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current Rating (Max)
500mA