Image for MLP0603-301 is not available
MLP0603-301
DigiKey Part Number
1779-MLP0603-301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP0603-301
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 1.5A 140mOhm
Category
Current Rating (Max)
1.5A
Manufacturer
Ferroxcube
DC Resistance (DCR) (Max)
140mOhm
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Filter Type
Power, Signal Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)