Image for ER42/22/16-3C90 is not available
ER42/22/16-3C90
DigiKey Part Number
1779-ER42/22/16-3C90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER42/22/16-3C90
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C90 Ferrite Core ER Type 1.654" (42.00mm) Length 0.614" (15.60mm) Width Diameter 0.882" (22.40mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
1900.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.509
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
98.8
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
Core Type
ER
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
ER 42 x 22 x 16
Finish
Uncoated
Material
3C90
Height
0.882" (22.40mm)
Inductance Factor (Al)
4.6 µH
Length
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±25%
Width
0.614" (15.60mm)