Image for ER11/2.5/6-3E5-S is not available
ER11/2.5/6-3E5-S
DigiKey Part Number
1779-ER11/2.5/6-3E5-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER11/2.5/6-3E5-S
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3E5 Ferrite Core ER Type 0.433" (11.00mm) Length 0.236" (6.00mm) Width Diameter 0.096" (2.45mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
4920.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.23
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
14.7
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
11.9
Core Type
ER
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
10.3
Supplier Device Package
ER 11 x 2.5 x 6
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
174.0
Material
3E5
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
5 µH
Height
0.096" (2.45mm)
Tolerance
-30%, +40%
Length
0.433" (11.00mm)
Gap
Ungapped
Width
0.236" (6.00mm)