Image for EQ25/LP-3C95-A250 is not available
EQ25/LP-3C95-A250
DigiKey Part Number
1779-EQ25/LP-3C95-A250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EQ25/LP-3C95-A250
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C95 Ferrite Core EQ Type 0.984" (25.00mm) Length 0.709" (18.00mm) Width Diameter 0.220" (5.60mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
74.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.375
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
34.3
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
91.7
Core Type
EQ
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
86.4
Supplier Device Package
EQ 25
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
3150.0
Material
3C95
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
250 nH
Height
0.220" (5.60mm)
Tolerance
±3%
Length
0.984" (25.00mm)
Gap
Gapped
Width
0.709" (18.00mm)