Image for EQ20/R-3C94 is not available
EQ20/R-3C94
DigiKey Part Number
1779-EQ20/R-3C94-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EQ20/R-3C94
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C94 Ferrite Core EQ Type 0.787" (20.00mm) Length 0.551" (14.00mm) Width Diameter 0.248" (6.30mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
1570.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.563
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
33.2
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
59.0
Core Type
EQ
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
55.0
Supplier Device Package
EQ 20
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
3C94
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
3.5 µH
Height
0.248" (6.30mm)
Tolerance
±25%
Length
0.787" (20.00mm)
Gap
Ungapped
Width
0.551" (14.00mm)