Image for EP13-3C90 is not available
EP13-3C90
DigiKey Part Number
EP13-3C90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EP13-3C90
Description
FERRITE CORE EP 1.65UH 3C90 2PC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C90 Ferrite Core EP Type 0.512" (13.00mm) Length 0.504" (12.80mm) Width Diameter 0.354" (9.00mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
1600.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.24
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
24.2
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
19.5
Core Type
EP
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
14.9
Supplier Device Package
EP 13
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
472.0
Material
3C90
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
1.65 µH
Height
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±25%
Length
0.512" (13.00mm)
Gap
Ungapped
Width
0.504" (12.80mm)