Image for EP10-3C96-A63 is not available
EP10-3C96-A63
DigiKey Part Number
1779-EP10-3C96-A63-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EP10-3C96-A63
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C96 Ferrite Core EP Type 0.453" (11.50mm) Length 0.300" (7.60mm) Width Diameter 0.201" (5.10mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
86.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.7
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
19.3
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
11.3
Core Type
EP
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
8.55
Supplier Device Package
EP 10
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
215.0
Material
3C96
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
63 nH
Height
0.201" (5.10mm)
Tolerance
±3%
Length
0.453" (11.50mm)
Gap
Gapped
Width
0.300" (7.60mm)