Image for E22/6/16/R-3C94-A630-P is not available
E22/6/16/R-3C94-A630-P
DigiKey Part Number
1779-E22/6/16/R-3C94-A630-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E22/6/16/R-3C94-A630-P
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C94 Ferrite Core E Type 0.787" (20.00mm) Length 0.232" (5.90mm) Width Diameter 0.402" (10.20mm) Height
Category
Gap
Gapped
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.324
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
26.1
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
78.5
Core Type
E
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
2100.0
Supplier Device Package
E 22 x 6 x 16
Finish
Uncoated
Material
3C94
Height
0.402" (10.20mm)
Inductance Factor (Al)
630 nH
Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±8%
Width
0.232" (5.90mm)