Image for E14/3.5/5/R-3F3 is not available
E14/3.5/5/R-3F3
DigiKey Part Number
1779-E14/3.5/5/R-3F3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E14/3.5/5/R-3F3
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3F3 Ferrite Core E Type 0.551" (14.00mm) Length 0.197" (5.00mm) Width Diameter 0.138" (3.50mm) Height
Category
Effective Length (le) mm
16.4
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Area (Ae) mm²
14.2
Packaging
Bulk
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
10.9
Part Status
Active
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
230.0
Uncoated
Supplier Device Package
E 14 x 3.5 x 5
Height
0.138" (3.50mm)
Material
3F3
Length
0.551" (14.00mm)
Gap
Gapped
Width
0.197" (5.00mm)