Image for E14/3.5/5/R-3E6 is not available
E14/3.5/5/R-3E6
DigiKey Part Number
1779-E14/3.5/5/R-3E6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E14/3.5/5/R-3E6
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3E6 Ferrite Core E Type 0.551" (14.00mm) Length 0.197" (5.00mm) Width Diameter 0.138" (3.50mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
5900.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.15
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
16.4
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
14.2
Core Type
E
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
10.9
Supplier Device Package
E 14 x 3.5 x 5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
230.0
Material
3E6
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
6.4 µH
Height
0.138" (3.50mm)
Tolerance
-30%, +40%
Length
0.551" (14.00mm)
Gap
Ungapped
Width
0.197" (5.00mm)