Image for E14/3.5/5-3F3-A160-P is not available
E14/3.5/5-3F3-A160-P
DigiKey Part Number
1779-E14/3.5/5-3F3-A160-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E14/3.5/5-3F3-A160-P
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3F3 Ferrite Core E Type 0.815" (20.70mm) Length 0.197" (5.00mm) Width Diameter 0.138" (3.50mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
148.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.43
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
20.7
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
14.3
Core Type
E
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Supplier Device Package
E 14 x 3.5 x 5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
300.0
Material
3F3
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
160 nH
Height
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±8%
Length
0.815" (20.70mm)
Gap
Gapped
Width
0.197" (5.00mm)