FL06320A
DigiKey Part Number
5700-FL06320ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL06320A
Description
SICFET N-CH 650V 8.8A TO-252
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 8.8A (Tc) 41W (Tc) Surface Mount TO-252
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
320mOhm @ 2A, 15V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 4mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14.5 nC @ 12 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
344 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
41W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V