MC0660-20
DigiKey Part Number
5328-MC0660-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC0660-20
Description
COUPLER 6-60 GHZ 20 W 1.85MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Directional Coupler General Purpose 6GHz ~ 60GHz 20 ± 1dB Module
Category
Coupling Factor
20 ± 1dB
Manufacturer
Fairview Microwave
Applications
General Purpose
Packaging
Bag
Insertion Loss
1.8dB
Part Status
Active
Package / Case
Module
Coupler Type
Standard
Supplier Device Package
Module
Frequency
6GHz ~ 60GHz