FMHR0169-72
DigiKey Part Number
5328-FMHR0169-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMHR0169-72
Description
COAX CBL N-TYPE TO TNC 6'
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial N-Type to TNC 72.0" (1.8m) 6.0'
Category
2nd Contact Gender
Female
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Bag
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Style
N-Type to TNC
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Plug, Right Angle
Connector Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
18 GHz
2nd Connector
TNC Jack
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C