FMHR0019-72
DigiKey Part Number
5328-FMHR0019-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMHR0019-72
Description
COAX CBL N-TYPE TO TNC 6'
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial N-Type to TNC RG-142 72.0" (1.8m) 6.0'
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Cable Impedance
50 Ohms
Style
N-Type to TNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Jack
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
11 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Tan
2nd Connector
TNC Plug
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C