FMHR0013-72 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial N-Type to N-Type RG-142 72.0" (1.8m) 6.0'
FMHR0013-72
DigiKey Part Number
5328-FMHR0013-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMHR0013-72
Description
COAX CBL N-TYPE TO N-TYPE 6'
Detailed Description
Category
2nd Contact Gender
Female
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Style
N-Type to N-Type
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Jack
Connector Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Frequency - Max
11 GHz
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C