FMCA3262-18
DigiKey Part Number
5328-FMCA3262-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA3262-18
Description
COAX CBL 2.92MM TO 2.92MM 18"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial 2.92mm to 2.92mm Hand Formable .047 18.00" (457.20mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Length
18.00" (457.20mm)
Cable Type
Hand Formable .047
Style
2.92mm to 2.92mm
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
2.92mm Plug
Connector Impedance
50 Ohms
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
40 GHz
2nd Connector
2.92mm Jack
Color
Black
2nd Contact Gender
Female
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C