FMCA3204-72
DigiKey Part Number
5328-FMCA3204-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA3204-72
Description
COAX CABLE SMA TO MCX 6'
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial SMA to MCX RG-174 72.0" (1.8m) 6.0'
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Cable Type
RG-174
Cable Impedance
50 Ohms
Style
SMA to MCX
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
SMA Jack
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
1 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
MCX Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C