FMCA2544-60
DigiKey Part Number
5328-FMCA2544-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA2544-60
Description
COAX CBL 7/16 DIN TO N-TYPE 5'
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial 7/16 DIN to N-Type SPF-250 60.0" (1.5m) 5.0'
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging
Bag
Length
60.0" (1.5m) 5.0'
Part Status
Active
Cable Type
SPF-250
Style
7/16 DIN to N-Type
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
7/16 Plug, Right Angle
Connector Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Frequency - Max
5.8 GHz
2nd Connector
N-Type Jack
Color
Black
2nd Contact Gender
Female
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C