FMCA2271-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial 2.2/5 to 2.2/5 0.250" Flexible Cable 12.00" (304.80mm)
FMCA2271-12
DigiKey Part Number
5328-FMCA2271-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA2271-12
Description
COAX CBL 2.2/5 TO 2.2/5 12"
Detailed Description
Length
12.00" (304.80mm)
Cable Type
0.250" Flexible Cable
Cable Impedance
50 Ohms
Style
2.2/5 to 2.2/5
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
2.2/5 Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
6 GHz
2nd Connector
2.2/5 Plug, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C