FMCA2240-60 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial 4.3/10 to 4.3/10 0.250" Flexible Cable 60.0" (1.5m) 5.0'
FMCA2240-60
DigiKey Part Number
5328-FMCA2240-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA2240-60
Description
COAX CBL 4.3/10 TO 4.3/10 5'
Detailed Description
Category
2nd Contact Gender
Male
Length
60.0" (1.5m) 5.0'
Cable Type
0.250" Flexible Cable
Style
4.3/10 to 4.3/10
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
4.3/10 Jack
Connector Impedance
50 Ohms
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Frequency - Max
6 GHz
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
2nd Connector
4.3/10 Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C