FMCA2090-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial 1.85mm to 1.85mm 0.070" Semi-Rigid Cable 12.00" (304.80mm)
FMCA2090-12
DigiKey Part Number
5328-FMCA2090-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA2090-12
Description
COAX CBL 1.85MM TO 1.85MM 12"
Detailed Description
Category
2nd Contact Gender
Length
12.00" (304.80mm)
Cable Type
0.070" Semi-Rigid Cable
Style
1.85mm to 1.85mm
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
1.85mm Plug
Connector Impedance
50 Ohms
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Frequency - Max
70 GHz
2nd Connector
1.85mm Plug
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C