FMCA1972-60
DigiKey Part Number
5328-FMCA1972-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1972-60
Description
COAX CBL 2.92MM TO SMA 5'
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial 2.92mm to SMA FM-103FLEX 60.0" (1.5m) 5.0'
Length
60.0" (1.5m) 5.0'
Cable Type
FM-103FLEX
Cable Impedance
50 Ohms
Style
2.92mm to SMA
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
2.92mm Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
26.5 GHz
Color
Gray
2nd Connector
SMA Plug
Operating Temperature
-45°C ~ 125°C