FMCA1712-36
DigiKey Part Number
5328-FMCA1712-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1712-36
Description
COAX CBL N-TYPE TO TNC 36"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial N-Type to TNC LL160 36.00" (914.40mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Length
36.00" (914.40mm)
Style
N-Type to TNC
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Jack
Connector Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Frequency - Max
18 GHz
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
2nd Connector
TNC Jack
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C