FMCA1697-24
DigiKey Part Number
5328-FMCA1697-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1697-24
Description
COAX CBL N-TYPE TO N-TYPE 24"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial N-Type to N-Type LL160 24.00" (609.60mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Length
24.00" (609.60mm)
Style
N-Type to N-Type
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Plug
Connector Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Frequency - Max
18 GHz
2nd Connector
N-Type Jack
Color
Green
2nd Contact Gender
Female
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C