FMCA1691-12
DigiKey Part Number
5328-FMCA1691-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1691-12
Description
COAX CBL TNC TO TNC 12"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial TNC to TNC LL160 12.00" (304.80mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Length
12.00" (304.80mm)
Style
TNC to TNC
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
TNC Jack
Connector Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Frequency - Max
18 GHz
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
2nd Connector
TNC Jack
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C