FMCA1655-60 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Pasternack
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial BMA to SMA RG-316 60.0" (1.5m) 5.0'
FMCA1655-60
DigiKey Part Number
5328-FMCA1655-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1655-60
Description
COAX CABLE BMA TO SMA 5'
Detailed Description
Length
60.0" (1.5m) 5.0'
Cable Type
RG-316
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BMA to SMA
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BMA Jack
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Tan
2nd Connector
SMA Plug
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C