FMCA1636-60 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Pasternack
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial BMA to BMA LMR 100 60.0" (1.5m) 5.0'
FMCA1636-60
DigiKey Part Number
5328-FMCA1636-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1636-60
Description
COAX CABLE BMA TO BMA 5'
Detailed Description
Length
60.0" (1.5m) 5.0'
Cable Type
LMR 100
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BMA to BMA
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BMA Jack
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
5.8 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
BMA Jack
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C