FMCA1490-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial BNC to SSMC LMR 100 12.00" (304.80mm)
FMCA1490-12
DigiKey Part Number
5328-FMCA1490-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1490-12
Description
COAX CBL BNC TO SSMC 12"
Detailed Description
Length
12.00" (304.80mm)
Cable Type
LMR 100
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to SSMC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
12.4 GHz
Color
Black
2nd Connector
SSMC Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C