FMCA1431-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial MMBX to MMBX RG-174 18.00" (457.20mm)
FMCA1431-18
DigiKey Part Number
5328-FMCA1431-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1431-18
Description
COAX CBL MMBX TO MMBX 18"
Detailed Description
Length
18.00" (457.20mm)
Cable Type
RG-174
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MMBX to MMBX
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MMBX Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
MMBX Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C