FMCA1424-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial N-Type to MMBX RG-316 18.00" (457.20mm)
FMCA1424-18
DigiKey Part Number
5328-FMCA1424-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1424-18
Description
COAX CBL N-TYPE TO MMBX 18"
Detailed Description
Length
18.00" (457.20mm)
Cable Type
RG-316
Cable Impedance
50 Ohms
Style
N-Type to MMBX
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Jack
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Tan
2nd Connector
MMBX Plug
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C