FMCA1042-12
DigiKey Part Number
5328-FMCA1042-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1042-12
Description
COAX CBL SMA TO SMA 12"
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial SMA to SMA Hand Formable .086 12.00" (304.80mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging
Bag
Length
12.00" (304.80mm)
Part Status
Obsolete
Cable Type
Hand Formable .086
Style
SMA to SMA
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
SMA Plug
Connector Impedance
50 Ohms
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
27 GHz
2nd Connector
SMA Jack
Color
Blue
2nd Contact Gender
Female
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C