FMCA100031-48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Pasternack
In Stock: 0
Datasheet
Pasternack
Cable Assembly Coaxial BNC to N-Type LMR 400 48.0" (1.2m) 4.0'
FMCA100031-48
DigiKey Part Number
5328-FMCA100031-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA100031-48
Description
LOW LOSS 75 OHM BNC MALE TO 75 O
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Fairview Microwave
Length
48.0" (1.2m) 4.0'
Packaging
Bulk
Cable Type
LMR 400
Part Status
Active
Cable Impedance
75 Ohms
Style
BNC to N-Type
Connector Impedance
75 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
75 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
2 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
N-Type Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C