FMC1313316-72
DigiKey Part Number
5328-FMC1313316-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC1313316-72
Description
SMA FEMALE TO SMA FEMALE CABLE R
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial SMA to SMA RG-316 72.0" (1.8m) 6.0'
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Fairview Microwave
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Packaging
Bulk
Cable Type
RG-316
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
SMA to SMA
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
SMA Jack
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
SMA Jack
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C