FMC1119315-48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial N-Type to MMCX RG-316 48.0" (1.2m) 4.0'
FMC1119315-48
DigiKey Part Number
5328-FMC1119315-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC1119315-48
Description
COAX CBL N-TYPE TO MMCX 4'
Detailed Description
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Length
48.0" (1.2m) 4.0'
Part Status
Active
Cable Type
RG-316
Style
N-Type to MMCX
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Jack
Connector Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Color
Tan
2nd Connector
MMCX Plug
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C