FMC0808315-72
DigiKey Part Number
5328-FMC0808315-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC0808315-72
Description
COAX CABLE BNC TO BNC 6'
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to BNC RG-316 72.0" (1.8m) 6.0'
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Fairview Microwave
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Packaging
Bag
Cable Type
RG-316
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to BNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
BNC Plug
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C