FMC0709315-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial MCX to MMCX RG-316 12.00" (304.80mm)
FMC0709315-12
DigiKey Part Number
5328-FMC0709315-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC0709315-12
Description
COAX CBL MCX TO MMCX 12"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Fairview Microwave
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bag
Cable Type
RG-316
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MCX to MMCX
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MCX Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Tan
2nd Connector
MMCX Plug
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C