FMC0208240-72
DigiKey Part Number
5328-FMC0208240-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC0208240-72
Description
COAX CABLE BNC TO SMA 6'
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to SMA LMR 240 72.0" (1.8m) 6.0'
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Cable Type
LMR 240
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to SMA
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
2.5 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
SMA Plug
Operating Temperature
-65°C ~ 85°C