FMC01199-48
DigiKey Part Number
5328-FMC01199-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC01199-48
Description
LOW LOSS N MALE TO 7/16 DIN FEMA
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial 7/16 DIN to N-Type LMR 600 48.0" (1.2m) 4.0'
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging
Bulk
Length
48.0" (1.2m) 4.0'
Cable Type
LMR 600
Style
7/16 DIN to N-Type
Cable Impedance
50 Ohms
Connector Impedance
50 Ohms
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
6 GHz
2nd Connector
7/16 Jack
Color
Black
2nd Contact Gender
Female
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C