FMC00599-72 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial BNC to MCX RG-316 72.0" (1.8m) 6.0'
FMC00599-72
DigiKey Part Number
5328-FMC00599-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC00599-72
Description
COAX CABLE BNC TO MCX 6'
Detailed Description
Category
2nd Contact Gender
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Cable Type
RG-316
Style
BNC to MCX
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Jack
Connector Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Frequency - Max
3 GHz
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Color
Tan
2nd Connector
MCX Plug
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C