FMC00370-24
DigiKey Part Number
5328-FMC00370-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC00370-24
Description
COAX CBL BNC TO N-TYPE 24"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to N-Type RG-58C 24.00" (609.60mm)
Length
24.00" (609.60mm)
Cable Type
RG-58C
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to N-Type
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
3 GHz
Color
Black
2nd Connector
N-Type Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C