FMC00304-12
DigiKey Part Number
5328-FMC00304-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC00304-12
Description
COAX CBL SMA TO N-TYPE 12"
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial SMA to N-Type LMR 100 12.00" (304.80mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Length
12.00" (304.80mm)
Part Status
Obsolete
Cable Type
LMR 100
Style
SMA to N-Type
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
SMA Plug, Right Angle
Connector Impedance
50 Ohms
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
5.8 GHz
2nd Connector
N-Type Jack
Color
Black
2nd Contact Gender
Female
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C