FMC00270-60
DigiKey Part Number
5328-FMC00270-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC00270-60
Description
COAX CBL 7/16 DIN TO N-TYPE 5'
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial 7/16 DIN to N-Type LMR 240 60.0" (1.5m) 5.0'
Length
60.0" (1.5m) 5.0'
Packaging
Bag
Cable Type
LMR 240
Cable Impedance
50 Ohms
Style
7/16 DIN to N-Type
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
7/16 Plug
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
5.8 GHz
Color
Black
2nd Connector
N-Type Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C