FMC00053-36
DigiKey Part Number
5328-FMC00053-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC00053-36
Description
COAX CBL TNC TO TNC 36"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial TNC to TNC LMR 100 36.00" (914.40mm)
Category
2nd Contact Gender
Packaging
Bag
Length
36.00" (914.40mm)
Cable Type
LMR 100
Style
TNC to TNC
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
TNC Jack
Connector Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Frequency - Max
5.8 GHz
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Color
Black
2nd Connector
TNC Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C