FM51RD1005
DigiKey Part Number
5328-FM51RD1005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FM51RD1005
Description
SMA PLUG 2.4-2.5 GHZ AND 5.1- 5.
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA 802.11a/b/g/n/ac, ISM, Wi-Fi Whip, Tilt RP-SMA Connector Mount
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
Fairview Microwave
VSWR
2
Packaging
Bag
Gain
5dBi, 5dBi
Part Status
Active
Features
Cable - 305mm, Cable - 1.524m, Cable - 3.048m, Cable - 7.62m
RF Family/Standard
General ISM, WiFi
Termination
RP-SMA
Frequency Group
Wide Band
Mounting Type
Connector Mount
Frequency (Center/Band)
2.442GHz, 5.5GHz
Height (Max)
8.600" (218.44mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.483GHz, 5.1GHz ~ 5.9GHz