FM3MSA00566-60
DigiKey Part Number
5328-FM3MSA00566-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FM3MSA00566-60
Description
LEAD FREE 1553 TRT THREADED PLUG
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial TRT to TRT 60.0" (1.5m) 5.0'
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Type
Length
60.0" (1.5m) 5.0'
Cable Impedance
78 Ohms
Style
TRT to TRT
Connector Impedance
78 Ohms
1st Connector
TRT Plug
Overall Impedance
78 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
400 MHz
2nd Connector
TRT Plug
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C