FM3MSA00560-36
DigiKey Part Number
5328-FM3MSA00560-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FM3MSA00560-36
Description
LEAD FREE 1553 TRB 3-LUG JACK BU
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial TRB to TRB 36.00" (914.40mm)
Category
2nd Contact Gender
Female
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Bulk
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Length
36.00" (914.40mm)
Style
TRB to TRB
Cable Impedance
78 Ohms
1st Connector
TRB Jack
Connector Impedance
78 Ohms
1st Contact Gender
Female
Overall Impedance
78 Ohms
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Frequency - Max
400 MHz
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
2nd Connector
TRB Jack
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C