BD101LCC3
DigiKey Part Number
776-BD101LCC3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD101LCC3
Description
IVO 10.1" DISPLAY + PCAP + KIT &
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LCD I2C, LVDS 10.1" (256.54mm) 1280 x 800
Category
Viewing Area
216.96mm W x 135.60mm H
Manufacturer
Ezurio
Dot Pixels
1280 x 800
Packaging
Bulk
Interface
I2C, LVDS
Part Status
Active
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Type
TFT - Color LCD
Background Color
Black
Touchscreen
Capacitive
Dot Pitch
0.17mm W x 0.17mm H
Diagonal Screen Size
10.1" (256.54mm)